W centrum wszystko się zaczyna - czyli o mięśniach środka słów kilka

Już trochę wspomniałam o wspólnej pracy mięśni „środka”, ale nie powiedziałam Ci jeszcze o najważniejszej kwestii odnośnie ich angażowania w czasie ćwiczeń Pilates. Ale zanim o tym, przypomnijmy sobie, które to są te mięśnie głębokie core i gdzie się znajdują. Tyle się o nich mówi, ale czy na pewno wiemy o nich wystarczająco dużo? Core, mięśnie głębokie, mięśnie środka to w dzisiejszych czasach bardzo chwytliwe hasła. Ale zanim się na nie złapiesz, dowiedz się czym tak naprawdę są.

abstract-art-awareness-268283.jpg

Grupę mięśni środka można porównać do klatki albo zbroi utrzymującej narządy wewnętrzne i stabilizującej kręgosłup oraz miednicę. Od dołu mamy mięśnie dna miednicy, które często określane są trampoliną albo windą, którą można podnieść do góry. Wzdłuż kręgosłupa biegnie mięsień wielodzielny, należący do grupy prostowników. Od przodu i boków naszą „klatkę” zamyka poprzeczny mięsień brzucha, nad którym włącznie z mięśniami dna miednicy mamy dużą kontrolę, kiedy pracujemy świadomie. Górną „klapą” jest przepona, a jej właściwa praca wpływa nie tylko na stabilizację tułowia i oddech, ale również, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy np. na poprawne funkcjonowanie układu trawiennego. Wszystkie te mięśnie ze sobą współpracują (są połączone powięziowo) i dysfunkcja jednego, wpływa na dysfunkcję reszty.

mieśnie-głębokie.png

Niestety wiele treningów “core” teoretycznie ma wzmacniać również mięśnie głębokie, ale tak naprawdę pracujesz w ich trakcie nad siłą mięśni globalnych. Dlaczego tak jest? Po pierwsze, najczęściej są to bardzo trudne ćwiczenia wykonywane jedno po drugim, w czasie których mięśnie globalne przejmują pracę tych położonych głęboko. Do tego być może jest nawet tak ciężko, że walczysz o życie, więc gdzie tu jest mowa o świadomej pracy środka. Po drugie, pytanie, czy potrafisz je właściwie aktywować. A skoro nie umiesz tego zrobić w najprostszych ćwiczeniach, to czy zrobisz to w czasie trudnych?

Na ten moment tyle informacji o mięśniach Ci wystarczy, żeby zrozumieć, że aktywacja całej „klatki” jest bardzo ważna. W technice Pilates zanim wykonasz jakikolwiek ruch, zacznij od zaangażowania mięśni środka. Jako, że największą kontrolę mamy nad mięśniami dna miednicy i poprzecznym brzucha, najłatwiej jest to osiągnąć właśnie przez podciągnięcie „trampoliny” do góry i dojście z napięciem aż do pępka przy jednoczesnym lekkim domknięciu żeber.

Przeczytać jak się angażuje mięśnie głębokie to jedno, ale wykonanie to drugie. To rzadko przychodzi samo, większość osób po prostu musi się tego nauczyć. Jeśli wciąż sprawia Ci to trudność, poproś swojego trenera, by najbliższy trening (lub przynajmniej jego część) poświęcić na świadome aktywowanie core i szukanie napięcia mięśnia poprzecznego brzucha. Według mnie każdy trener bez względu na to, czy jest nauczycielem Pilates, czy pracuje w ogólnopojętym Fitnessie powinien potrafić przeprowadzić dla Ciebie taką lekcję. Jeśli nie potrafi… No cóż… Po prostu samodzielnie odpowiedz sobie, co z tym fantem zrobić.

Ten post miał Ci dać ogólne pojęcie na temat aktywowania mięśni środka, ale wiem, że to jest po prostu mało. Temat jest tak ważny, że zanim przejdę do omawiania kolejnej z 8 zasad techniki Pilates, w następnym wpisie bardziej praktycznie wytłumaczę Ci, jak zaangażować te mięśnie.

DSC00467-Edit.jpg